Logo Dr.Marcus
home


Czym jest zapach?

 

Każdego dnia odczuwamy setki, a nawet tysiące przeróżnych zapachów, które w najróżniejszy sposób wpływają na nasz nastrój, zachowanie, a nawet zdrowie. Zapachy wywołują wrażenia węchowe, pobudzają nasze zmysły. Nie sposób więc przecenić roli aromatów w naszym życiu.

Dlatego dobór odpowiedniej kompozycji zapachowej do pomieszczeń, w których przebywamy jest bardzo ważny. W miejscach otulonych przyjemnie kojarzącymi się aromatami chętniej przebywamy i czujemy się w nich lepiej.

Czym jest węch?

 

Węch to jeden z najwcześniej wykształconych zmysłów, którymi odbieramy bodźce ze świata zewnętrznego. Jest niezwykle czuły - na zaledwie 5 cm kwadratowych nosa znajduje się średnio około miliona nerwów powonienia.

To dzięki nim możemy w pełni odczuwać świat - przeważająca ilość otaczających nas związków chemicznych posiada bowiem zapach - mniej lub bardziej intensywny.

 

Czy wiesz że?

Zapachy pomagają przywoływać wspomnienia?


 

Dzieje się tak, bowiem ludzkie receptory zapachowe, które jako pierwsze odbierają bodźce związane z węchem są połączone z jądrem migdałowatym – ośrodkiem kontrolującym emocje i popędy organizmu.Kobiety są wrażliwsze
na zapachy niż mężczyźni?Podobno ma to związek z większą emocjonalnością płci pięknej - kobiety po zapachu potrafią zidentyfikować płeć i nastrój danej osoby. Ale ponieważ mężczyźni mają lepszą pamięć węchową, to oni w większości przypadków komponują zapachy.

Można przesyłać zapachy
za pomocą komputera?Kilka lat temu pewna firma opracowała przystawkę do komputera, która umożliwia przesyłanie przez internet zapachów. Mała przystawka w kształcie kuli otrzymuje dane z serwera dotyczące składowych "końcowego" zapachu, który rozpraszany jest potem przez specjalną dyszę. Testowa wersja mogła generować aż 36 różnych zapachów.

Zapachy wykorzystywane są często, żeby zachęcić do zakupu?Rozpyla się je nie tylko przed piekarniami czy sklepami spożywczymi. Specjalne aromaty, które mają nas wprowadzić w nastrój zakupowy komponowane są dla sklepów odzieżowych. Korzystają z nich również hotele, gdzie szczególnie ważne jest stworzenie przyjemnej domowej atmosfery, czy SPA - gdzie zapach ma pomóc w zrelaksowaniu się.

 

 

 

 

 

wersja txt   .pdf   Drukuj