Przyciemniane szyby w samochodzie mogą nam się kojarzyć z limuzynami gwiazd, ważnymi osobistościami i luksusowymi pojazdami. Czy wobec tego przyciemniane szyby są zarezerwowane tylko dla bogaczy? Jak kwestię zaciemniania szyb regulują przepisy prawa? Czy każdą szybę można okleić? Jakie są metody przyciemniania szyb? Na jaki koszt powinniśmy się przygotować? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule.
Zastanawiasz się, jakie są zalety przyciemniania szyb w samochodzie? Jest ich wiele, dlatego obecnie na oklejanie szyb samochodowych decydują się zarówno właściciele sprytnych sportowych aut, jak i rodziny z dziećmi. Co zatem przemawia za foliowaniem szyb samochodowych?
Obecnie bez problemu można kupić auto z salonu, które producent wyposażył w przyciemniane szyby. Dla osób, które nie zdecydowały się na to udogodnienie podczas zakupu, ale zmieniły zdanie, lub które chciałyby zwiększyć stopień przyciemnienia szyb w swoim pojeździe, istnieją dwa rozwiązania:
Właściciele pojazdów, którzy zdecydują się na przyciemnianie szyb w samochodzie metodą piecową, muszą oddać swój samochód w ręce specjalistów. W przypadku naklejania folii proces możemy przeprowadzić samodzielnie. Musimy jednak pamiętać, że liczy się dokładność. Przede wszystkim szyba, na którą będzie nakładana folia, powinna zostać dokładnie umyta (warto wybrać wysokiej jakości płyn do mycia szyb i szkła), odtłuszczona i osuszona. To bardzo ważne, ponieważ ze źle przygotowanej powierzchni folia szybciej zejdzie. Gdy szyba jest odpowiednio przygotowana, folię przycinamy do odpowiednich rozmiarów i nakładamy na szybę.
Koszt przyciemnienia szyb jest uzależniony od wybranej metody oraz modelu samochodu. Jeśli oddamy nasze auto w ręce fachowców, koszt przyciemnienia szyb w samochodzie w przypadku metody foliowej wyniesie kilkaset złotych. Jeśli chcemy foliowanie szyby wykonać samodzielnie, podczas zakupu zwróćmy uwagę na jej jakość. Te droższe są zazwyczaj trwalsze i łatwiejsze w obsłudze. Metoda piecowa jest zdecydowanie droższa – głównie ze względu na poziom skomplikowania, konieczność demontażu i montażu szyby. Średnio jest to wydatek rzędu 1500–2000 zł.
Czy przyciemnianie szyb jest zgodne z polskim prawem? Tak, jednak stopień przyciemnienia szyb samochodowych jest regulowany przez odpowiednie przepisy. O ile można przyciemnić szyby w samochodzie? Zgodnie z polskim prawem przednie szyby samochodu oraz boczne przednie muszą mieć przepuszczalność światła na poziomie 70%. Jeśli chodzi o tylne szyby, to przepisy prawa nie ograniczają nas w żaden sposób. Co nam grozi, jeśli podczas kontroli pojazdu zostanie stwierdzona nieprawidłowość w przyciemnieniu szyb? Przede wszystkim mandat i utrata dowodu rejestracyjnego. Odzyskasz go dopiero wtedy, gdy przyciemnienie szyb w samochodzie będzie zgodne z obowiązującymi przepisami.
Przyciemnianie szyb w samochodzie jest nie tylko wygodnym, ale również zwiększającym bezpieczeństwo pasażerów rozwiązaniem. Przyciemniane szyby ograniczają przedostawanie się promieniowania słonecznego do samochodu, co zwiększa komfort jazdy, a jednocześnie chroni tapicerkę i tworzywa sztuczne przed blaknięciem i niszczeniem. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój samochód był nie tylko wygodny i bezpieczny, ale również zadbany, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu, w której znajdziesz profesjonalne środki do pielęgnacji auta, takie jak mleczko do pielęgnacji kokpitów czy szampon samochodowy z woskiem. Dzięki nim codzienna jazda samochodem będzie prawdziwą przyjemnością. Jeśli dodatkowo zadbasz o odświeżacz samochodowy, np. Cosmic Cat, nawet stanie w korku będzie mniej dotkliwe.