Jak dbać o felgi aluminiowe w sezonie zimowym?

Sól i piach królują w sezonie zimowym na polskich jezdniach. Do tego dochodzi woda, a niekiedy nawet lód i już mamy do czynienia z wyjątkowo niezdrową mieszanką dla samochodu. A jak dbać o alufelgi w zimie?

Jak dbać o aluminiowe felgi w zimie? Każdy gdzieś słyszał, że to szczególnie niebezpieczna dla nich pora roku. Czy więc felgi aluminiowe zimą wymienić na zwykłe stalowe obręcze?

Jak dbać o felgi aluminiowe zimą, by długo wyglądały jak nowe?

  • Felgi aluminiowe na zimę pasują do samochodu jak szorty na lodowisku - tak uważa wielu kierowców. Inni jednak nawet zimą chcą zadawać szyku lśniącymi „alusami”. Którzy z nich mają rację? Jak dbać o felgi zimą? A może lepiej felgi aluminiowe na zimę zastąpić stalowymi?

Dwa komplety kół w takiej sytuacji wydają się teoretycznie najlepszym rozwiązaniem. Część z kierowców wbrew pozorom nie decyduje się wcale na stalowe felgi na zimę, lecz kupuje drugi komplet felg aluminiowych. Jak umiejętnie o nie zadbać, by cieszyć się nimi przez kilka sezonów?

Co szkodzi felgom zimą? Woda i sól

Technologia idzie do przodu. Aluminiowe felgi są coraz lżejsze, a jednocześnie wciąż wytrzymałe. Jak się okazuje, także na sól, jak również inne składniki masy do posypywania dróg podczas mrozów. Odporniejszy na zimowe warunki skład aluminium, ale i lepszej jakości lakiery do malowania sprawiają, że felgi aluminiowe zimą sprawują się bardzo dobrze.

Kilka warstw lakieru skutecznie zabezpiecza stop aluminium, z którego wykonano obręcz koła. Jeśli odpowiednio będziemy dbać o takie aluminiowe felgi, bez przeszkód uda się je eksploatować przez wiele sezonów. Mimo upływu czasu i ciągłego użytkowania, wciąż powinny wyglądać atrakcyjnie.

Jak dbać o felgi zimą? 6 najważniejszych zasad:

  • uważaj, podjeżdżając pod krawężniki, by nie zarysować alufelgi. Zdarcie powłoki lakierniczej to zaproszenie dla korozji;
  • jeśli zauważysz mechaniczne uszkodzenie powłoki lakierniczej, warto udać się do wyspecjalizowanego warsztatu, by należycie ją zabezpieczyć;
  • zimą używaj do mycia aluminiowych felg wyłącznie wody lub naturalnych detergentów;
  • unikaj alkoholu czy benzyny. Mimo że łatwo tymi substancjami doczyścić alufelgę, można w ten sposób uszkodzić powłokę lakierniczą, którą pokryto aluminiową felgę;
  • unikaj automatycznych myjni. Ich zbyt sztywne i zapiaszczone zimą szczotki niszczą nie tylko felgi;
  • używaj tylko specjalistycznych preparatów do konserwacji felg aluminiowych.

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli użytkować felgi aluminiowe zimą bez obawy o ich kondycję. Uwaga ta dotyczy jednak wyłącznie alufelg nowego typu, czyli tych lepiej zabezpieczonych kilkoma powłokami lakierniczymi!

Aby należycie przygotować się do sezonu zimowego, warto odwiedzić dobry sklep z kosmetykami dla samochodów czy - jak coraz częściej się mówi - preparatami do detailingu.

Jednym z nich jest sklep firmy Dr. Marcus, która specjalizuje się w chemii samochodowej. Na witrynie tej firmy znaleźć można wiele środków, które pomogą zadbać o alufelgi w zimie.

Alufelgi w zimie - tym środkiem o nie zadbasz

W zakładce Autokosmetyki znaleźć można świetny środek o nazwie „All Wheel Cleaner” do mycia felg aluminiowych. Produkt idealnie nadaje się do stosowania przez cały rok. Jego specjalnie opracowana receptura pozwala nie tylko na łatwe usuwanie nieczystości z alufelg. Dzięki przemyślanemu składowi felgi aluminiowe otrzymują również znakomitą ochronę przed promieniowaniem UV.

W dziale tym zgromadzono również i wiele innych środków pomagających w pielęgnacji samochodu. Jednym z nich jest środek do czyszczenia części tekstylnych. All Textile Cleaner okaże się sprzymierzeńcem w walce z plamami na fotelach czy na obiciach drzwi. Warto go mieć w wyposażeniu każdego pojazdu, którego pasażerami są najmłodsi. Wszelkie plamy z jedzenia i soków All Textile Cleaner wywabia w mgnieniu oka. Wielu kierowców używa go także w warunkach domowych.

W tej samej zakładce znaleźć można także środek pomagający usuwać insekty oraz smołę z nadwozi aut. Latem, kiedy owadów jest szczególnie dużo, mycie przedniej części auta warto poprzedzić spryskaniem tym właśnie płynem. Gwarantuje to, że na lakierze czy na reflektorach nie pozostanie ani jedna rozgnieciona mucha czy komar.

Zapach w domu, zapach w aucie

Warto zajrzeć także do działu Zapachy Samochodowe - Senso Car Perfume. Zgromadzono tu pełną kolekcję zapachów samochodowych. Co ciekawe, nie mają one formy popularnej choinki zapachowej czy innej buteleczki. Spray Oriental Flower przeznaczony jest do spryskiwania tapicerki. Dzięki temu zapach roznosi się równomiernie wokół spryskanych miejsc.

Zachęcamy również do skorzystania z całej gamy pozostałych zapachów dostępnych w ofercie: Spray Aqua Spa, Spray Green Tea, Spray Green Apple, Spray Fresh Melon.

Koniecznie warto zajrzeć jeszcze do działu z produktami Senso Home. Również i tu odnaleźć można ciekawe kompozycja zapachowe, takie jak Deluxe Billionare czy Arte Golden. O tym, dlaczego warto wybrać perfumy samochodowe zamiast odświeżacza, przeczytacie na naszym blogu.